Mužská vyšívaná košeľa zo Senohradu

Anna Čepáková, číslo záznamu 2020/16/108, právo použitia-nekomerčné účely.

SENOHRAD, zdroj: https://sk.wikipedia.org/wiki/Senohrad

Obec Senohrad leží v údolí riečky Litava v Krupinskej planine. Nadmorská výška stredu obce je 592 m n. m., rozloha chotára 1 520 ha a počet obyvateľov k 31. decembru 2018 bol 768. Administratívne je obec začlenená do okresu Krupina, od ktorej je vzdialená 16 km východným smerom. Do Zvolena je to z obce 24 km severným smerom, Veľký Krtíš je vzdialený 20 km južne. V obci sa križujú cesty II/526 (Hontianske Nemce – Podkriváň) a II/527 (Zvolen – Veľký Krtíš).Prvá zmienka o obci pochádza z roku 1135, kde sa spomína pod meno Zenegar. Ďalšia písomná zmienka pochádza z roku 1262 pod menom Senograd. V roku 1779 zachvátil Senohrad veľký požiar, ktorý zničil takmer celú osadu.

Mužská košeľa zo Senohradu, okres Krupina, severovýchodný Hont.
Tento krásny vzor vyšila Mária Slúková, rodená Valachová (nar. v roku 1941) zo Senohradu pre svojho vnuka Michala.
Magdaléna Lihocká Slúková krásne vyšila (“odšila”) vzor z košele od manželovej starkej. Všimnite si, že aj plocha okolo žltých a pomarančových vzorov je vyšitá bielym.
Ďakujem jej za fotografie z ktorých som mohla prekresliť vzor.
široký vzor vpredu
okolo širokého vzoru vpredu
vodorovný vzor vpredu
golier
manžety

DFS VARTÁŠIK

Magdaléna Lihocká Slúková telom aj dušou folkloristka, je tanečný pedagóg v Domčeku-Centrum voľného času v Krupine spolu s ďalšími vedie detský folklórny súbor Vartášik https://myzvolen.sme.sk/c/20975441/z-niekdajsich-vartasikovskych-deti-su-dnes-veduci-suboru.html

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *