Kto som?

ludove-vysivky
Anna Čepáková

Som Anna Čepáková, rodená Očenášová, narodená v roku 1956 v Krupine.

Pred odchodom na dôchodok som  pracovala ako zástupkyňa riaditeľky školy v Bratislave. Mám  dve dospelé deti, tri vnúčatá. Bývam s manželom v Marianke, na dedine, kilometer od  Bratislavy. Pochádzam zo stredného Slovenska, z oblasti severného Hontu, z malebnej dedinky Jalšovík, okres Krupina, kde žijú úžasní pracovití ľudia, ktorých si nesmierne vážim.

Môj blog je o kroji, o zbierke prekreslených krojových vzorov, ktoré si môžete zadarmo  stiahnuť, vytlačiť, prekopírovať, prekresliť alebo objednať podľa čísla záznamu na 

http://www.atelier-reklama.sk/

(im vďačím za vytvorenie tohto blogu).

Dlho som v knižniciach, na internete hľadala  vzory s krojovými výšivkami. Mnohé sú veľmi pekne graficky upravené, no my, čo radi vyšívame, potrebujeme jednoducho prekreslené, farebné vzory, obohatené o fotografie skutočných krojových súčiastok.

Chcem sa s vami podeliť o moju,  stále sa zväčšujúcu zbierku prekreslených vzorov  výšiviek, ktoré budem postupne pridávať do blogu. Pri prekresľovaní drobných krížikov mi pomáha lupa, vďaka nej môžem aj maličké krížiky prekresliť priamo z krojových súčiastok. Niektoré vzory nafotím, stiahnem do počítača, zväčším a následne  prekreslím. Krížikové vzory na štvorčekový a plnú výšivku na pauzovací, priesvitný papier.

Nechcem, aby tieto pre mňa vzácne vzory,  zostali ukryté  v zásuvke. Vzory ľudovej  výšivky  patria  všetkým ľuďom, tak ako rozprávky,  ľudové piesne,…

Snívam o tom, že raz vytvorím s vašou pomocou veľkú zbierku prekreslených vzorov  podľa ktorej sa bude všetkým, ktorí majú vzťah ku  krojom,  dobre a s radosťou vyšívať. 

vysivky

Moja mama (rok 1950, ako 20 ročná) a starká vzory plnej výšivky prekresľovali na priesvitný papier a s kamarátkami si ich  vymieňali. Moja prastarká  žila aj na Lešti, neskôr na Senohrade, starká sa vydala do Dolných Mladoníc, mama na Jalšovík. Všetky žili v oblasti severného Hontu, odkiaľ pochádza  zdedený kroj.

Podpoľanie je prekrásna oblasť, tam sa narodili moji predkovia z otcovej strany, prastarká v Detve – Piešti (Mária Kulichová, rod. Fekiačová), ďalšia vetva (Očenášovci) v Kalinke. Pred prvou svetovou vojnou sa presťahovali do oblasti Hontu na Jalšovík  a do Čekoviec, okr. Krupina.  Po nich  mám jednu zásterku a detský lajblík. Podarilo sa mi však z tejto oblasti kúpiť niekoľko  krásnych starých a aj nových krojových súčiastok. 

Ak máte svoje prekreslené vzory výšiviek alebo fotografie, z ktorých sa mi bude dať prekresliť krížikový  vzor, tak  ich pošlite na annacepakova@gmail.com. Vzory plnej výšivky alebo vzory na vyšívanie krivou ihlou by mali  byť v skutočnej veľkosti v pomere 1:1, aby sa po vytlačení mohli priložiť na látku a prekresliť. Nie je podmienkou. Ak chcete, napíšte  svoje meno, meno toho, kto kroj vytvoril, názov krojovej súčiastky aj v nárečí, oblasť z ktorej pochádza, dedinu, okres, obdobie, kedy bola asi  sukňa, oplecko, čepiec, zástera… vytvorená a ja ich s vašimi údajmi umiestnim na tento blog. Tak si budeme spoločne vytvárať archív vzoriek na vyšívanie, zanecháme po sebe  poklad pre budúce pokolenie…

Moja mama v hontianskom, krekáčskom kroji ako 14-15 ročná, v roku 1944-1945?
Tento voskový (?) papierik so vzorkami na vyšívanie je pre mňa veľmi vzácny. Je od mojej mamy. Má viac ako 70 rokov a patrí medzi moje poklady.

Moja rodina v kroji https://www.atelier-reklama.sk/blog/moja-rodina-v-kroji/
Nie som fotografka, ale fotím rada. Nie som etnografka, ale mám rada kroje. Obdivujem nádherné výšivky, ľudí, ktorí ich vytvorili, prekresľujem vzory, vytváram z nich zbierku, ktorá tu po mne zostane.
Foto rok 2019.

7 thoughts on “Kto som?

 • 18. decembra 2018 at 19:06
  Permalink

  Klobúk dole, konečne sa našiel niekto čo má záujem udržať toto vzácne dedičstvo pre nasledujúce generácie. Severný Hont, čo sa kroja týka je v súčasnosti dosť zabudnutý, preto si veľmi vážim prácu, ktorú autorka tohto blogu vynakladá a propaguje výšivky z tohto regiónu. Autorke patrí veľká vďaka a uznanie.

  Reply
  • 21. februára 2019 at 8:38
   Permalink

   Mila Jolanka, velmi si vážim tvoje hodnotenia aj preto, že si odborníčka na výšivky, kroje z oblastí Hontu, sama tvoríš prekrásne krojované bábiky, ktoré potešia nielen na Slovensku ale aj v zahraničí.

   Reply
 • 23. januára 2019 at 14:27
  Permalink

  Milá p. Anka, držím Ti palčeky v tomto úžasne nádhernom snažení a bohumilej práci s našim ľudovým dedičstvom. Je to náročne krásne a úžasne milé – však jasné pre pracovité a usilovné dievky. Ako sa len tie naše staré mamy a mami navyšívali, aby boli “krásne prekrásne jak vrchy tatranské” :-). Prajem veľa zdravia a šťastia, aby si nás dlho potešovala svojim entuziazmom, usilovnosťou a takouto prekrásnou prácou.

  Reply
 • 29. januára 2019 at 12:41
  Permalink

  Pani Čepáková, ĎAKUJEME. Táto stránka to je studnica vedomostí pre tých, ktorí milujú folklór úprimne tak, aby ho zachovali pre naše deti. Ozaj veľmi pekne ďakujeme. Prepošlem všetkým, čo sa takýmto zaoberajú.

  Reply
  • 16. februára 2019 at 20:03
   Permalink

   Ďakujem za uznanie a povzbudenie. Som veľmi rada, že sa Vám môj blog páči. Vzory výšiviek robím pre svoje potešenie ale aj pre tých, ktorí majú radi výšivky, kroje, folklór…

   Reply
 • 20. februára 2019 at 23:57
  Permalink

  Anička,užasne. Som na Teba pysna. Budem propagovať ďalej.

  Reply
  • 21. februára 2019 at 8:33
   Permalink

   Mila moja Zituška, ďakujem za pochvalu,povzbudenie, potesila si ma.

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *