Monika Balážová zo Zvolenskej Slatiny a jej kroj

Anna Čepáková, číslo záznamu 2019/71/80, právo použitia-nekomerčné účely.

Moniku Balážovú zo Zvolenskej Slatiny, z Podpoľania som spoznala vďaka facebooku, keď uverejnila v skupine Vyšívanie krivou ihlou svoje nádherné, obdivuhodné výtvory, aj kroj, ktorý si celý sama vyšila.

Dozvedela som sa o nej, že od tretieho ročníka na základnej škole vyšíva hladkovaním, krížikmi, krivou ihlou, štrikuje, háčkuje, má rada všetky druhy ručných prác. Vyšívať ju učila pani vyšívačka, vedúca krúžku na základnej v škole a „babenka“, tak volala paniu, ktorá ju naučila všetky ručné práce. Jej starká vedela háčkovať, no zomrela ako mladá a tak babenke vďačí za to, že ju naučila spomenuté ručné práce. Kroj jej maminka nenosila, pochádza zo zemianskej rodiny, ale otec sa rád do neho obliekal, učinkoval aj v SĽUKU.

Medzi jej výrobkami je veľa pekného, no najviac ma zaujal vzor brusliaka zo Zvolenskej Slatiny, ktorý som dlho hľadala, Monika ho vyšívala plnou výšivkou-hladkovaním.

Monika podľa starého vyšila nanovo krásny brusliak
Preskenovaný starý brusliak aj vzor, po vytlačení bude v pomere 1:1, podľa skutočnej veľkosti. Nakoľko je väčší, ako A4, zadný diel si budete musieť poskladať. Vzor som prekreslila na pauzovací papier.
Pravý predný vzor
Ľavý predný vzor
Pravý zadný vzor
Ľavý zadný vzor
Stredný zadný vzor
Vzory z brusliaka otočené vpravo, aj vľavo, môžete použiť aj na iné rozmiestnenie.
Ďalšie brusliaky
Monika mi poslala fotografie krásneho precízne vyšitého brusliaka, ktorý sama vyšila.
Pekný vzor a farby.
Rozmiestnenie podobného vzoru na látku
Vyšívať biely vzor na bielu látku je náročný, výsledok prekrásny.
Krásne vyžehlené, naškrobené oplecko, pripravené si obliecť
Postup škrobenia
Čisté oplecko Monika škrobí tak, že vyleje dva jednotárske škroby do vane, vody dá len toľko, čo opláchne fľaše, potom do toho ponorí oplecko popritláča, aby sa napilo škrobu, poprevracia zo všetkých strán a nechá aj polhodinu-hodinu v tom škrobe, potom vyvesí za rukávy, aby škrob stekal do oplecka nie na zem, po vysušení vyžehlí. Oplecko na fotografii škrobila dávnejšie, píše, že nemusíte to mať tvrdé, keď idete žehliť ale, keď ožehlíte tak to stvrdne.
Nádherne zakončené rukávy
Budúce oplecko
Veľmi pekná farebná kombinácia na oplecko.
Krásna výšivka na oplecko.
Budúce oplecko.
Krásna kosička

Kápky a stuhy

Veľmi pekná háčkovaná stuha ku kápke
Zástera
Výšivka na sukňu pre vnučku
Ďalšia suknička pre vnučku.
Chlapčenský kroj pre vnuka
Veľmi pekný vzor, krásne vyšité
Zástera pre vnuka. Krásny vzor, farby, precízna práca.
Fotografie v kroji
Monika s vnúčatami
Digitalizácia kroja zo Zvolenskej Slatiny https://www.ludovakultura.sk/digitalizacia-krojov-vo-zvolenskej-slatine/?fbclid=IwAR1kXQwzWaOzRFDEvUmMs_egqwBD0ql7dFM3MB4roY9Xq7yGc2V6WeOLnP8
Ďalšie krásne veci, ktoré vytvorila Monika Balážová
Budúci pulóver
Dečky
Ďakujem Monika za fotografie, aj za to, že si mi umožnila napísať pár riadkov o tebe a zverejniť tvoje krásne, hlavne krojové súčiastky, ktoré vytvorili tvoje šikovné ruky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *