Agneska Fabianová z Dolného Badína a jej kroj

Anna Čepáková, číslo záznamu 2019/79/88, právo použitia- nekomerčné účely

Agnesa Fabianová, rod. Sliacka sa narodila v roku 1937 na Dolnom Badíne, okr. Krupina, v severovýchodnom  Honte,  pred 2. svetovou vojnou. Keď vojna skončila mala 8 rokov, veľa si z tej hroznej doby pamätá. Porodila 5 detí, 2 dcéry, 3 synov. Prvorodený jej zomrel, keď mal len 5 mesiacov.  V súčasnosti má 8 vnučiek a 2 vnukov.
V mladosti nosila  krekáčsky kroj, v súčasnosti  si oblieka polokroj. Krásne, precízne vyšíva, má nádherný  „obriadený“ kroj po svojej mame aj starej mame, aj svoj z mladosti, aj tie, ktoré vyšila pre svoje dcéry, aj vnučky.
 Výchova 4 detí, domácnosť, práca jej dali “zabrať,” no na vyšívanie si vždy našla čas. Táto činnosť bola pre ňu vždy potešením, dodnes vyšíva. Vyšila 3 kompletné kroje pre malé dievčatká, stredné, aj dospelé. 
Kto pozná Agnesku Fabianovú tak mi dá za pravdu, že je chýrna vyšívačka, sympatická, milá žena, plná života. Som šťastná, že som ju, aj celú úžasnú rodinu mohla stretnúť a byť s nimi pár hodín.
Agneskini rodičia: Katarína Sliacka, rodená Kováčová a Štefan Sliacky (predpokladám, že fotka vznikla asi v roku 1935)
Agneska s bratmi dvojičkami
Agneska, ako dievka v krekáčskom kroji asi v roku 1957

Agneska s dcérkou Aničkou asi v roku 1961. Takto sa obliekali do polokroja ženy, ktoré pôvodne v mladosti nosili krekáčsky kroj: košieľka namiesto oplecka, sukňa (kitľa) a krásna, bohato vyšívaná fiertucha, šatka (ručník) uviazaná namiesto čepca alebo na čepiec, aby v rohoch vzadu krajšie vyzerala. Keď bolo chladnejšie, tak na košieľku si obliekali lipitinku, v zime kožuštek.
So sesterničkou
Pekný pár Anička a Milanko Salátovi.
Aj keď Agneska Fabianová bola krekáčka, pre dcéru Aničku pripravila na „zavitie“  horniacky kroj, ktorý sa v Honte tiež nosil a vraj bol „parádnejší.“ Na zamatovej fiertuche je výšivka robená na mechanickom šijacom stroji (je to náročná technika, bola pritom potrebná prax a zručnosť).
Anička Salátová rodená Fabianová počas “vykrúcanky”
Agneskin manžel

Agneskina vnučka Janka Mikulášiová, rodená Salátová s manželom Martinom
Martinkovu krekáčsku košeľu vyšívala asi prastará mama Angela Kováčová, rodená Fiľovkinová z Jalšovíka, okr. Krupina, severovýchodný Hont v polovici 20. stor.
Tento vzor sa opakuje aj na golieriku a manžetách
Agneska Fabianová pre Janku vyšila celý kroj: čepiec, oplecko, stánku, spodnú sukňu ( krekáči jej hovoria zástera), futienku,
keceľu/kinteš (vrchná sukňa), ktorý je vyšitý na sieti a je prekrásny.
Ukážka krekáčskych čepcov, ktoré vyšila Agneska Fabianová ( je to len malá časť)
Toto je len časť čepcov
Čepiec pre ženu staršiu ako 40 rokov
Agneska Fabianová vyšila krížikmi vzor a potom celú plochu okolo

PARTY

Pravidlá uväzovania stúh na Badíne: mladá nevesta v parte, potom pri čepčení musela mať cez čepiec uviazané tri stuhy(biela, žltá, červená s kvetmi), kým nemala dieťa nosila 3 stuhy uviazané cez čepiec, keď mala 1 dieťa nosila len dve (mohla si vybrať biela, žltá, červená s kvetmi ale len dve), keď mala 2 a viac detí, tak nosila len dve kvetované, ale nie s červeným.

Vzadu sú stuhy ozdobené korunkou
Tráčky-ozdoba, ktorá sa zapletala do vrkoča a visela na chrbte medzi krojovými stuhami
Odiecka nanovo ušitá
Agneska Fabianová predviedla spôsob úpravy hlavy pod čepiec. Bol to pre mňa zážitok s akou ľahkosťou a rýchlo to urobila
Súhlasili s tým, že môžem uverejniť fotografie, kde som zachytila celý postup
Krekáči sukni na bielom vyšívanej hovoria “keceľa”(Dolný Badín), niekde kinteš, plátennej sukni hovoria zástera, farebnej, tmavej sukni kitľa

1.

“Keceľa” je vyšívaná sukňa na bielom

2.

3. Nanovo vyšitá keceľa/kinteš


4.
Z roku 1900
Každá paličkovaná čipka, tvoriaca vsádku-“rácku” je iná
5.
Z roku 1900, paličkované vsádky “rácky” na bokoch plátennej sukne “kecele”
Rubáš z roku 1900 (na Badíne hovoria rubáč)
Oplecká
Toto je len časť z toho, čo majú
Takto krásne po vypraní Agneska oplecko nadrobno nariasi podľa zberov v golieriku, 9x vpredu aj vzadu prešije, stiahne, poskladá a odloží.
1.
2.
Oplecko pred rancovaním
3.
Pre staršiu ženu
Nádherná výšivka
4.
5.
6.
7.
Pekne naskladané “opatrené”oplecko
7.
8.

Lajblík

Tento lajblík je nanovo ušitý podľa starého, ktorý bol z bieleho súkna.
Badínske ženy nielen pekne spievajú, ale počas vystúpení striedajú kroj. Veľmi som sa potešila, keď som ich videla v súkenných bielych lajblíkoch na Jalšovíku. Takéto vestičky sa prestali nosiť začiatkom 20. storočia a v súčasnosti ich podľa starých šije pani Šimková v Krupine.
Šatky/ručníky
Nádherný ručník vyšívaný krivou ihlou
Ručník má vraj viac ako 100 rokov, je z príjemného hebkého materiálu, vyšívaný krivou ihlou, okolo plným stehom a bezchybne obhačkovaný.
Preskenovaný vzor
Ručník vyšívaný krivou ihlou. Zaujal ma tým, že moja mama mala ručník presne s tým istým vzorom, len mal inú vyšívanú obrubu.
Preskenovaný vzor
Preskenovaný vzor ručníka
Veľký vzor na ručníku je zhodný so vzorom, ktorý vyšila moja mama v pol 20. storočia krivou ihlou
Mojej mamin ručník ( nar. 1930)
Potvrdilo sa mi, že dievčence/ženy si niektoré pekné vzory na vyšívanie vymieňali. Zvláštnosťou pre mňa je, že nechodili do toho istého kostola. Moja mama mala švagrinú, ktorá chodila do kostola na Dolný Badín, kde aj Agneska a možno tá mala taký istý ručník…
Vzor z maminho ručníka
Šata so sukňou
Veľmi obdivujem takéto šaty, sú veľmi vzácne.
Sukňa k šate z modrotlače
Nádherná šata
Sukňa z modrotlače

Kabátiky-lipitinky

Mojej mamin kábátik/lipitinka má podobný vzor
Vzor okolo zapínania z maminej je rovnaký ako na Agneskinej lipitinke
Lipitinka pre starú ženu alebo do smútku

Mužské košele

Preskenovaná mužská košeľa aj prekreslený vzor

2. svadobná mužská košeľa
3. Štefániová košeľa (tomuto vzoru sa na Badíne tak hovorilo)
Štefániová košeľa
Náprsenka
Preskenovaný vzor
Ženské fiertuchy približne z roku 1900
1.
Ženská fiertucha vytvorená okolo roku 1900

2.

Približne z roku 1900
Preskenovaný vzor fiertuchy

3.
4.
5. Fiertucha vyšívaná asi v roku 1980 na mechanickom šijacom stroji, vzor je preskenovaný
Mužské fiertuchy

1.

Približne z roku 1900
Preskenovaný vzor fiertuchy

2.

Približne z roku 1980
Preskenovaný vzor fiertuchy

Mužské gaty

Zaujímavosti

Smútok, pravidlá obliekania do veľkého smútku: za rodičmi, za dieťaťom, za manželom pol roka chodili vo farbiarskom, potom v čiernom glotovom do 1 roka, aj 2 roky, niekto aj viac

Poznámka:
Preskenované vzory plnej výšivky po vytlačení budú v skutočnej veľkosti. Na fotografiách veľkosť vzorov nie je po vytlačení v pomere 1:1.

Poďakovanie

Ďakujem pani Agneske Fabianovej, rodenej Sliackej, jej dcére Aničke Salátovej, že mi dovolili ich navštíviť, porozprávať sa, odfotiť vzácne krojové súčiastky.

Veľké poďakovanie patrí

Janke Mikulášiovej, rod. Salátovej

za fotografie, za preskenované vzory s plnou výšivkou, za staré fotografie, za ochotu, bolo s ňou radosť spolupracovať na tomto hodnotnom príspevku, ktorý bude slúžiť všetkým, ktorí majú radi ľudový odev, vyšívanie.

2 thoughts on “Agneska Fabianová z Dolného Badína a jej kroj

 • 9. novembra 2019 at 5:32
  Permalink

  Tieto krojové súčasti ak má jedna rodina tak to majú nevyčísliteľný poklad, prekrásne všetky výšivky, človek môže na nich oči nechať, moja mama by povedalala na tie výšivky ,, ako keby ich tam položil,, že sú tak krásne vyšité. Anička toto sa ti tiež podarilo, bez Teba by sa to nedostalo na svet, myslím tak, že by si to ukazovali len v rodine a vďaka Tebe to naozaj uvidí každý kto má záujem o tieto krásne veci. Anička veľká vďaka. Jola

  Reply
  • 9. novembra 2019 at 7:05
   Permalink

   Jolanka, vystihla si, keď si napísala, že tú krásu a šikovnosť Agnesky Fabianovej bolo treba ukázať svetu. Ďakujem za pochvalu. Anna

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *