Kroj z Čekoviec, sev. Hont

Číslo záznamu:2019/56/65

Kroj z Čekoviec, sev. Hont, okr. Krupina sa veľmi podobá kroju z Dobrej Nivy, Babinej, Bzovskej Lehôtky…ktoré sa nachádzajú v okrese Zvolen, patria do Podpoľania. V severnom Honte mu hovoria horniacky kroj.

V Čekovciach ženy nosili lajblíky-brusľaky pestrofarebné, veľakrát vytvorené z pozošívaných kúskov kašmírovej, brokátovej, glótovej…látky, vyzdobené skromnejšie ako na Dobrej Nive, no výsledok bol vždy veľmi pekný.

Staré krojové súčiastky z Čekoviec
Dievčenský “brusľak” zostal po starkej z otcovej strany. Je veľmi pekný a zachovalý, nenosený, bol vytvorený približne pred 60 rokmi, asi pre niektoré vnúča, možno aj pre mňa?
Lajblík (horniacky) dostala moja mama, ktorá nosila krekáčsky kroj na “zavitie” od svokry, mojej starkej (ktorá nosila horniacky kroj z Čekoviec), lebo “prišla za nevestu”.
Lajblík je bez úprav, vytvorený v roku 1949 podľa horniackeho kroja z Čekoviec, sev. Hont.

Staré lajblíky “brusľaky” z Čekoviec


Lajblík, vytvorený v prvej polovici 20. storočia z brokátu. Veľmi poškodený stred som nahradila podobným, novým brokátom. Staré flitrové stuhy som vypárala a po oprave, vyčistení, som ich prišila naspäť. Podšitý je ružovou sýpkovinou.
Lajblík, vytvorený v polovici 20. storočia z kašmíru.
Celý bol veľmi poškodený, prežratý od molí, čo znamená, že je vlnený, vzácny a tak som sa k nemu aj správala, opravovala som ho veľa hodín. Podšitý je sýpkovinou. Pekná je farebná kombinácia.
Lajblíky po oprave pravdepodobne nikto nebude nosiť, ale pre mňa sú dôležité, pretože podobné nosila moja starká z otcovej strany, ktorá sa narodila v Detve, no po presťahovaní vyrastala v Čekovciach a kroj nosila horniacky.
Brokátový a kašmírový lajblík som dostala do daru pri kúpe iných krojových súčiastok.

Brokátový a kašmírový lajblík pred opravou. Neviem kto ich vytvoril pred približne 70-80 rokmi, nechám si ich na pamiatku…ako ukážku pre ďalšie pokolenie, že aj takéto “brusľaky “nosili ženy, kde vyrastala moja starká Margita, v Čekovciach.
Lajblík som dostala. Najskôr som si myslela, že s ním nebudem nič robiť, len ho opatrne vyčistím a odložím ako dôkaz, že podobný nosila aj moja starká Margita…
Niekto ho už opravoval, aj to sa rozpadáva…Pravdepodobne flitrové stuhy boli prišité dodatočne, sú pekné, zachovalé. V čase, keď bol ušitý sa ešte takéto ozdoby neprišívali, až potom, keď ich začali prinášať z Ameriky.
Staré opravené lajblíky a pekná kašmírová kitľa z Čekoviec, patria J. Šimovej, dedičstvo po mame.
Kašmírová kitľa je veľmi pekná, má asi 70-80 rokov. Fotografiu mi poslala J. Šimová, patrila jej mame, ktorá pochádzala z Čekoviec.
Staré zástery z Čekoviec
Nový kroj z Čekoviec vytvorila J. Šimová
Slávnostný čepiec

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *