Svadobný kroj z Litavy, okr. Krupina
Anna Čepáková, číslo záznamu:2019/75/84, právo použitia:nekomerčné účely.
Dedina Litava sa nachádza v okrese Krupina, v severovýchodnom Honte, má 763 obyvateľov, prvá písomná zmienka o obci pochádza z roku 1135.
Prekreslené vzory výšiviek
Mužská svadobná košeľa














Stánka














Zástera













Kinteš








Odiecka




Oplecko













Detská zástera z Litavy, po vytlačení bude vzor v skutočnej veľkosti, v pomere 1:1 (pred vytlačením neupravujte-neorezávajte, pretože sa zmení veľkosť vzoru) musíte ho poskladať.




Dievčenská zástera z Litavy






Šatka z Litavy




Doplnenie






Stánka z Litavy vhodná pre svadobnú mamu


Zástera-futienka



Poznámky na záver
Pravidlá uväzovania stúh na Litave kedysi: po začepčení mladej neveste uviažu cez čepiec dve stuhy, spodnú s bielymi kvetmi a vrchnú červenú stuhu bez vzoru, tzv. vodičkovú (na svetle takáto stuha hádže odlesk, akoby sa vlnila voda), keď žena mala 1 dieťa nosila červenú so vzorom, ktoré už mali 2 a viac detí nosili na vrchu stuhu žltú kvetovanú.
Kedysi nevestu čepčili ženy v čepcoch alebo v šatkách. V súčasnosti, ak sú to mladé devy, tak aby akože zastúpili ženy, mali by si vlasy zakryť šatkou (pripomienka od pani Zuzany Tajek Piešovej, odborníčky na pravidlá obliekania kroja).
Kedysi mladý zať si na sobáš obliekol bielym, po začepčení nevesty si prezliekol farebným vyšívanú košeľu.
V súčasnosti sa tieto pravidlá už nedodržiavajú.
Obce v severovýchodnom Honte, kde sa nosil podobný horniacky alebo krekáčsky kroj: Bzovík, Jalšovík, Senohrad, Litava, Lackov, Trpín, Kozí Vrbovok, Horné a Dolné Mladonice, Čekovce, Uňatín, Horný a Dolný Badín, Selce.
V prvej polovici 20. storočia sa krekáčska nevesta obliekala takto

To je nádherné všetko, košeľa, stánka, kinteš, zástera, no a čepiec to je prekrásna práca, myšlienka úžasná urobiť svadbu v kroji, prekrásne. A krásne a užitočné, Anička, že to zverejňuješ. Jola.